• Vievio gimnazija

Kalendorius

2018 m. gruodžio mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Lap    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

ŽEMĖLAPIS

ŠIAURĖS ŠALIŲ LITERATŪROS LOBIAI

Written by admin on . Posted in NAUJIENOS

Šių metų lapkričio 13-19 d. vyksta tradicinė Šiaurės šalių bibliotekų savaitė. Bibliotekų savaitės renginiai primena mums senąją pasakojimų tradiciją, suteikia progos vaikams ir suaugusiems susipažinti su Šiaurės šalių literatūros lobiais. Kiekvienas užaugome su Šiaurės šalių rašytojų Astridos Lindgren (Švedija), Tuvės Janson (Suomija), Hanso Kristiano Andersono (Danija) pasakų herojais. 

Pagrindinis  tikslas- populiarinti Šiaurės šalių rašytojų literatūrą ir knygų skaitymą. Džiugu, kad Vievio miesto biblioteka ir Vievio gimnazija bendradarbiauja jau daug metų. Kiekvienais metais bibliotekininkės, mokiniai, mokytojai taip pat prisijungia ir aktyviai dalyvauja šiame tarptautiniame  projekte. Šių metų tema- Šiaurės salos.  Bibliotekininkė R. Simanavičienė pakvietė Vievio gimnazijos 6 kl. mokinius  pakeliauti po salas Šiaurės šalių literatūroje. Mokiniai sužinojo, kad jūrų apsuptyje, išskirtinės savo gamta salos per amžius įkvepia Šiaurės šalių rašytojus. Šiemet minimos ir Suomijos 100-osios nepriklausomybės metinės. Šia proga Šiaurės šalių bibliotekų savaitė išskirtinį dėmesį skyrė suomių literatūrai. 

Vievio gimnazijos šeštokai A. Purvys, E. Narbutaitė, P. Bliujus, M. Čirvinskaitė, M. Brazauskas, V. Narkevičiūtė, I. Kukta, K. Gervaitė, K. Kurminas kartu su mokytoja R. Kisnieriene pristatė  ,,Lobių salą“.

Suomių rašytojo M. Kunno knyga ,,Lobių sala“ – tai R. L. Stivensono klasikinės istorijos apie jūrų piratus perpasakojimas.  Tai istorija apie mažąjį Džimį, randantį paslaptingą lobių žemėlapį ir išvykstantį į nežinomą salą. Su žemėlapiu rankose mažasis Džimis ir laivo įgula išplaukia ieškoti vietos, kur paslėptas lobis, tačiau laive jų tyko gobšūs piratai, kurie nė nesiruošia dalintis būsimais turtais.

Vievio bibliotekoje jaukiai degant žvakutėms, mokiniai klausėsi, skaitė,  žiūrėjo filmo ištraukas, kalbėjo apie Šiaurės ir Baltijos šalis, diskutavo apie ateitį ir žmogiškąsias salas.Viliojantis žodis „sala" žadino daugybę asociacijų, fantazijų, svajonių, troškimų ir baimių. Dažnai sala yra metafora, mes sakome: laimės, ramybės sala. Salos apdainuojamos, salas užkariauja reklama, magnetinė salų trauka neretai duoda gražaus pelno masinės Vakarų visuomenės poilsio industrijai. Be abejonės, mokiniui sala nėra vien tik vandens skalaujamas žemės lopinėlis, ji turi ypatingą simbolinę galią- ir šiandieninė mūsų „svajonių sala", ir senųjų mitų, ir literatūrinė sala. Mano nuomone, vaikų literatūroje salos atlieka iš esmės tas pačias funkcijas kaip ir vadinamojoje suaugusiųjų literatūroje, o tai, kad skiriasi vaikų literatūrai tipingi charakteriai ar temos bei konfliktai, retai yra susiję su sala kaip veiksmo vieta. Knyga – tai didžiulis lobis, turtas. Nuostabią lapkričio mėnesio popietę  salos suteikė mokiniams erdvę nuotykiams, fantastiniams išgyvenimams, utopiniams pasauliams, trokštamoms ir įsivaizduojamoms kelionėms, leido pabėgti nuo tikrovės – o visa tai tikrai dažna vaikų ir jaunimo literatūroje.

Tikimės, kad Šiaurės šalių bibliotekų savaitės renginiai visiems dalyviams suteikė puikią progą susipažinti su Šiaurės šalių literatūros lobiais ir tradicijomis bei suvokti, kad ateitis – mūsų pačių rankose.

Renata Kisnierienė