2021 m. gegužės mėn.
« Bal   Bir »

Archive for gegužės, 2021

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

Kasmet gegužės 7-ąją Lietuvoje minima Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Tądien su gilia pagarba prisiminame žmones,  kurie net sunkiausiais priespaudos metais vykdė kilnią misiją: gynė tai , kas liudija tautos  brandumą –  kalbą, knygų leidybą, spaudą, laisvą žodį. Tik sąmoningų ir pilietiškų asmenybių dėka  šiandien galime džiaugtis spaudos įvairove, mėgautis išleidžiamų knygų  gausa.

Minint šią prasmingą dieną, mūsų gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos bei bibliotekininkės organizavo netradicines pamokas.

5a ir 6a klasėse bibliotekininkė L. Dzingienė parengė pristatymą tema ,,Nuo draudžiamo žodžio iki išlaisvintos minties“. Pamokų tikslas – priminti pagrindinius spaudos draudimo laikotarpio bruožus, pristatyti žymiausias pasipriešinimo rusinimui asmenybes, aptarti spaudos draudimo panaikinimo reikšmę valstybingumui, kultūrai, kalbai. Lietuvių kalbos mokytoja A. Barauskienė pamokų metu skyrė užduotis, kurios padėjo įtvirtinti ir apibendrinti pateiktą informaciją: lietuviškos spaudos draudimas, nors ir stabdė kultūros vystymąsi, padėjo tautai suvokti laisvo žodžio svarbą, lietuviškos knygos vertę mūsų kalbai. Šiandien turime laisvą spaudą, lietuviškas mokyklas, galime laisvai skaityti ir kurti knygas lotyniškomis raidėmis.

7c klasės mokiniai (mokytoja R. Bimbirienė) pamokoje ,,Renkuosi skaityti“ kalbėjo apie tai, kodėl jie renkasi skaitymą, kokias knygas mėgsta skaityti, kokių knygų yra jų asmeninėse bibliotekėlėse. Mokiniai sukūrė įdomių dialogų, interviu pamokos tema. Smagu buvo ir pažaisti interaktyvų žaidimą ,,Knygos kelias“. Šis žaidimas turi gausybę paaiškinimų ir moksleivių žinias papildė įdomia istorine informacija bei faktais, kurių apie knygas nežino net kai kurie suaugusieji. Visi pritarė minčiai, kad  knyga – mūsų istorija, mūsų savimonės puoselėtoja ir gali tapti kiekvieno geriausiu draugu, jei tik mes patys sutiksime draugauti.

8c klasėje vyko pamoka „Visa tiesa apie knygas“.  Auklėtoja Ž.Kazlauskienė priminė sudėtingiausius mūsų kalbos ir lietuviškos spaudos gyvavimo etapus. Visą  tiesą apie knygas atskleidė intriguojantis Vievio gimnazijos bibliotekos vedėjos Vegos Tenikienės pasakojimas. Ji pateikė daug įdomių, dar negirdėtų faktų apie raštą ir knygas. Be to, mokiniai sužinojo, kodėl skaitymas gerina savijautą, lavina kūrybiškumą ir mąstymą, mažina stresą.

Šios pamokos užbaigė 2021 m. Lietuvių kalbos dienų  netradicinių veiklų ,,Stiprybės semiuosi iš kalbos“ ciklą mūsų gimnazijoje.

Jaunieji ir radijo žurnalistai