2020 m. lapkričio mėn.
« Spa   Gru »

Archive for lapkričio, 2020

Projektas „Vaizduotės galia. Knygos vizualizacija“

Kodėl svarbu skaityti? Atsakymų gali būti labai daug: lavinama vaizduotė, kūrybingumas, skaitant gimsta naujos idėjos ir mintys, kurias galima realizuoti įvairiose srityse. Per knygas pažvelgiama ir susipažįstama su kitomis kultūromis, įgyjama pasitikėjimo savimi. Skaitant smegenys nuolat mąsto, todėl jų aktyvumas gerokai padidėja, o tai labai teigiamai veikia sveikatą. Skaitydamas žmogus suvokia neteisingą elgesį ir atranda, kuo jį pakeisti. Skaitant lavinamas emocinis intelektas: išmokstama pažinti pasaulį, savo ir kitų jausmus.

Skaitymo svarba akcentuojama ir mūsų gimnazijoje. Todėl mokytojos D. Marcinkevičienė, V. Veršylaitė, D. Šumskienė ir 6c klasės mokiniai rengė projektą „Vaizduotės galia. Knygos vizualizacija“. Projektas buvo pristatytas lapkričio 26 dieną. Jo tikslas- užkrėsti vienam kitą knygų skaitymo virusu. Bet kokia buvo šio projekto eiga? Mokiniams buvo skirta užduotis- perskaityti pasirinktą knygą ir per technologijų pamokas pagaminti knygos dėžutę. Vaikams užduotis patiko- buvo įdomu ir skaityti, ir gaminti dėžutes. Skaitymo sujungimas su kūrybiniu darbu tikrai pasiteisino. Mokiniai ne tik demonstravo kūrybingumą, bet mokėsi pristatyti darbą, jį vertinti ir įsivertinti, kai kuriems teko nugalėti ir scenos baimę. Mokiniai drąsiai klausinėjo savo draugų, kaip sekėsi pavaizduoti dėžutėje labiausiai patikusią knygos vietą, veikėją, papildė, gyrė vieni kitų darbus.  Džiugu, jog po pristatymo dauguma mokinių buvo užsirašę bent po vieną knygos, kurią norėtų perskaityti, pavadinimą.

Tad tikiu, jog pasakodami ir rodydami vizualizuotą knygos sceną, mokiniai paskatino vieni kitus skaityti, tai yra užkrėtė vienas kitą skaitymo virusu. Manau, jog toks projektas yra  puikus būdas paraginti žmogų skaityti.

Agnė Paukštytė Vievio gimnazijos radijo žurnalistė

Pasaulinė AIDS diena

Gruodžio 1 d. – Pasaulinė kovos su AIDS diena. Nuo 1981-ųjų, kada buvo užregistruotas pirmasis šios ligos atvejis, vis dar nėra vaistų, galinčių ją išgydyti, nors mokslininkai jau sukūrė keletą preparatų, stiprinančių imuninę sistemą, padedančių kovoti su ŽIV (žmogaus imuniteto virusu). Sergančių AIDS ir nešiojančių ŽIV Lietuvoje irgi daugėja, todėl reikia susirūpinti brangiausiu žmogaus turtu – gyvybe. Raudonasis kaspinas – šios dienos simbolis – yra vilties simbolis: tikėjimo, kad ŽIV ir AIDS epidemijos grėsmė išnyks netolimoje ateityje, bet kol kas mes turime išvengti ligos patys ir neatstumti nelaimėn patekusiųjų.

Vievio gimnazijoje minint šią dieną buvo paruošti lankstinukai ,,Ką žinai apie ŽIV ir AIDS?“, parengtas informacinis stendas.  I-IV gimnazinių klasių mokiniams Tamo dienyne pateikta informacija apie AIDS prevenciją ir intervenciją.

Socialinė pedagogė metodininkė Aistė Apyvalienė

„Tradicijos ir papročiai mano šeimoje“

Šeima – tai pirmasis kolektyvas, kuriame pradeda formuotis žmogaus moraliniai gyvenimo principai. Apie šeimos dvasines vertybes galima spręsti pagal tai, kokių tradicijų ar papročių toje šeimoje yra laikomasi.

Lapkričio 27 d. penktų klasių mokiniams vyko netradicinė etikos pamoka tema „Tradicijos ir papročiai mano šeimoje“. Pamoką vedė etikos mokytoja Danguolė Šumskienė ir bibliotekos vedėja Vega Tenikienė. Mokytoja D. Šumskienė akcentavo tvirtos, gražios šeimos svarbą, jos narių glaudų tarpusavio ryšį ir šiltą, jaukų bendravimą, kalbėjo apie tokius namus, į kuriuos visuomet norisi kuo greičiau sugrįžti. Aptarta, kad  kiekviena šeima yra unikali ir turi tik jai būdingų tradicijų ar papročių, kurie padeda formuotis asmenybei. Ne materialinės vertybės ir išorinis spindesys kuria jaukius namus, bet mylinčios širdys ir nuoširdūs jausmai. Kaip šių minčių patvirtinimas skambėjo Violetos Palčinskaitės eilės: „Saulelė leidžias. / Takelis žvilga. / Namai namučiai, / Nors ir po smilga. / Vakaras plaukia/ Geras, ramus. / Piešiam kiekvienas/ Savo namus…“

Mokiniai gavo po popierinę saulytę su užrašu „Mano šeimos tradicijos“. Kitoje jos pusėje kiekvienas turėjo įvardinti savo šeimos tradiciją, kurios jie laikosi dabar, ir sugalvoti naują, kurios galėtų būti laikomasi ateity.

Vega Tenikienė iš šeimos tradicijų išskyrė vieną seniausių ir ypatingiausių – garsinį knygų skaitymą. Daugeliui mokinių, kai jie buvo maži, kuris nors iš suaugusiųjų prieš miegą skaitydavo ar sekdavo pasakas. Šiltos emocijos ir mieli prisiminimai daugelį užplūdo ir dabar. Garsinis skaitymas visų pirma veikia raminančiai, suteikia saugumo pojūtį, lavina vaizduotę, gebėjimą susikaupti, gerina atmintį, ugdo dėmesingumą, kūrybiškumą ir mažina stresą.

Šiuo sudėtingu laikotarpiu daugiau laiko ir galimybių yra pabūti su šeimos nariais, pabendrauti vienas su kitu, taip pat atrasti naujų užsiėmimų ir pomėgių. Gal tai galėtų būti garsinis skaitymas? Pamėginkite! Nuspalvinsite savo šeimos kasdienybę ryškesnėmis spalvomis, suteiksite artimiesiems daug nuostabių laimės, džiaugsmo akimirkų ilgais ir niūriais vakarais. O gal skaitymas garsiai kada nors taps viena iš pačių jaukiausių Jūsų šeimos tradicijų, kurią mielai pratęs ir kitos šeimos kartos?

Bibliotekos vedėja Vega Tenikienė